cerny@projekcecerny.cz
Volejte +420 605 363 488
Po - Pá 8:00 - 17:00
Máchova 714, 339 01 Klatovy III

Kaple svatého Huberta

POZEMEK PRO STAVBU KAPLE SVATÉHO HUBERTA SE NACHÁZÍ NA ŠUMAVĚ V OSADĚ HOŘEJŠÍ SVINNÁ NEDALEKO OBCE JAVORNÁ. TROJÚHELNÍKOVÝ TVAR POZEMKU URČUJE ORIENTACI STAVBY, KTERÁ DOPLŇUJE ROZPTÝLENÝ CHARAKTER STÁVAJÍCÍ ZÁSTAVBY.STAVBA JE UMÍSTĚNA PRŮČELÍM PROTI HLAVNÍMU PŘÍJEZDU DO OSADY OD JIHOVÝCHODU.

PŮDORYS KAPLE JE LICHOBĚŽNÍKOVÝ (SBÍHÁ SE SMĚREM K PRESBYTÁŘI) O ROZMĚRECH 6,5 X 3,3-4M. PRŮČELÍ JE ROZŠÍŘENÉ SMĚREM K CESTĚ, KOLEMJDOUCÍ JSOU TAK ZVÁNI KE VSTUPU DOVNITŘ. SEDLOVÁ STŘECHA MÁ ŠIKMÝ HŘEBEN I OKAP, PŘIBLIŽNĚ UPROSTŘED JE NAVÍC ZALOMENÁ A STŘECHA TAK VYTVÁŘÍ NAD PRŮČELÍM KAPLE DOJEM VĚŽE. PRESBYTÁŘ JE UKONČENÝ CELOPROSKLENOU STĚNOU, JEDINÝM OKNEM V INTERIÉRU S PRŮHLEDEM DO OKOLÍ. ŠUMAVSKÁ KRAJINA JE TEDY OBRAZEM – POZADÍM OLTÁŘE.

KAPLE BY MĚLA JASNĚ VYJADŘOVAT DOBU SVÉHO VZNIKU A ZÁROVEŇ POUKAZOVAT NA MÍSTNÍ TRADICI. OBJEKT JE SVOU VELIKOSTÍ PŘÍBUZNÝ OKOLNÍM STAVBÁM A JSOU POUŽITY TRADIČNÍ PŘÍRODNÍ MATERIÁLY, KTERÉ SE UPLATŇUJÍ JAK V EXTERIÉRU TAK INTERIÉRU. STŘECHA A BOČNÍ STĚNY JSOU OBLOŽENY DŘEVĚNÝM ŠINDELEM, PRŮČELNÍ FASÁDA JE POJATA V HRUBÉ ŠTUKOVÉ OMÍTCE, ZADNÍ STĚNA JE PROSKLENÁ. V PRŮČELNÍ FASÁDĚ JSOU MASIVNÍ DŘEVĚNÉ VSTUPNÍ DVEŘE, V HORNÍ ČÁSTI V NICE BUDE OSAZEN ZVON.

VNITŘNÍ PROSTOR KAPLE TVOŘÍ JEDINÁ MÍSTNOST, PROSTOR PO VĚŘÍCÍ A KNĚŽIŠTĚ NENÍ NIJAK ODDĚLEN. INTERIÉR JE MAXIMÁLNĚ JEDNODUCHÝ, VNITŘNÍ VYBAVENÍ TVOŘÍ POUZE DŘEVĚNÝ STŮL PÁNĚ A SEDADLA, KONZOLY PRO SOCHY A NÁDOBA NA SVĚCENOU VODU.

 

 

Lokace:

Hořejší Svinná, Čachrov, Šumava

Rok:

2014

Kategorie:

Jiné stavby